Kauden 2020-2021 harjoitusvuorot:

Lentopallokausi käynnistyy 1.9.2020

Lentiskerho 6-11v tytöille ja pojille 7.9.2020 alkaen:
Lentopallon alkeet ja nuoremmille leikkimielistä lentopalloiluun tutustumista
Neuvottoman liikuntahalli ma 17.00 – 18.00

11v ja sitä vanhemmat nuoret suoraan omiin ikäkausiryhmiinsä!
Tiedustelut: arsi(at)haminanarsi.fi

DC-pojat 11 – 14v: Neuvottoman liikuntahalli ma 18.00 – 19.30 ja ke 17.00-18.30

DC-tytöt 11 – 14v: Neuvottoman liikuntahalli ma 17.00 – 18.30 ja to 17.30-19.00

B-tytöt 15– 17v: Neuvottoman liikuntahalli ma 18.30 – 20.00, ke 17.00 – 18.45 ja to 17.30-19.00

AB-pojat 15-19v: Neuvottoman liikuntahalli ke 18.30-20.00 ja pe 17.30-19.00

Höntsälentis Nuoret/Naiset/Miehet: Neuvottoman liikuntahalli ti 19.00 – 20.30

Naiset harraste(Lyylit): Neuvottoman liikuntahalli ke 18.45 – 20.00

Miehet harraste: Husulan koulu ma 19.00-20.30 ja Husulan koulu to 19.00-20.30

Istumalentopallo: Tapauskohtaisesti tilapäisillä hajoitusvuoroilla, ilmaise kiinnostuksesi sähköpostilla!

Kaikissa ryhmissä on tilaa, kysy lisätietoja arsi(at)haminanarsi.fi tai tule paikalle kokeilemaan lajia.
Jokaiselle löytyy kyllä oma ryhmänsä!

HUOM.
VUOROIHIN SAATTAA VIELÄ TULLA PIENIÄ MUUTOKSIA!
VIIMEISIN TIETO VUOROISTA AINA NIMENHUUDOSSA!

LISÄTIETOJA:
arsi(at)haminanarsi.fi / 044-7200251


Beach volley 2020/U14-sarja

Saku ja Onni

Saku ja Onni

Haminan Arsin pojat Saku Lassila ja Onni Palonen ovat kiertäneet kesällä 2020 junioreiden SM beach volley turnauksissa U14 sarjassa.

Turnauksia pojilla on ollut Sastamalassa, Jyväskylässä, Eurassa, Helsingissä, Vantaalla ja Lappeenrannasssa.

Paras sijoitus pojille tuli Jyväskylästä, missä he olivat kolmansina. Sm finaaleista pojat jäivät niukasti ulos, ensimmäiselle varasijalle .
Finaaleihin pääsi ranking pisteillä kuusi parasta paria.

Saku ja Onni osallistuivat myös Etelä-Suomen beach volleyn aluemestaruuskilpailuihin Vantaalla.
Taistelu kullasta oli äärimmäisen tiukka, jonka Onni ja Saku valitettavasti hävisivät äärimmäisen niukasti.

Poikien U14-sarja huipentuikin aivan huikeisiin finaaliotteluihin kullasta ja pronssista.
Kulta ratkesi vasta kolmannessa erässä jatkopallojen jälkeen.
Pari Joona Katajamäki ja Anton Henell nousivat taka-ajoasemista lopussa rinnalle ja sitten ohi vieden mestaruuden.
Hopeaa lopulta Saku Lassilalle ja Onni Paloselle.

Tiukassa pronssitaistelussa pidemmän korren veivät Kasperi Männistö ja Eetu Iisakkala.


Kauden 2019-2020 päätös

Toimintakausi 2019-2020 on Arsin lentopalloilussa saatu päätökseen.  Kausi kuihtui loppupäästä n. kuukaudella, kun koronaepidemia laittoi maailman, mkl lentopallotoimintamme, paussille.

Arsin  harjoituksia  pidettiin viimeisen kerran maaliskuun puolenvälin maissa, eikä sen jälkeen ole ollut mahdollista kokoontua pienelläkään porukalla.

Kilpasarjat keskeytettiin ja sijoitusturnaukset jätettiin  toteuttamatta. Lentopalloliitto piti alkuun vielä varausta yllä, josko SM sarjan osalta pelit olisi saatu pelattua, mutta totesi lopulta tilanteen mahdottomuuden ja perui sijoitusturnaukset

Myös PowerCup 2020 Salossa on siirretty seuraavalle vuodelle, joten perinteinen kesäturnaus jää kuluvana vuonna väliin.

Vallitsevat olot vaikuttavat myös seuran päättäjäisperinteisiin.  Tänä keväänä ei järjestetä kauden päättäjäistilaisuutta  eikä myöskään joukkuekohtaisia palkitsemisia suoriteta.

Kiitos kuluneesta kaudesta kaikille pelaajille, valmentajille, taustajoukoille ja yhteistyökumppaneille!

Seuraamme tilannetta ja elättelemme toiveita, että syksyllä päästäisiin starttaamaan uusi kausi normi olosuhteissa.  Välissä on kesäkuukaudet ja biitsikausi.  Seuramme valmistelee kentät Rampsissa, Saviniemessä ja Neuvottomassa pelikuntoon ja toivoo ensinnäkin pandemiatilanteen normalisoitumista ja tietenkin hyviä säitä biitsin harrastamiseen.

 


Arsinpäiväturnaus tulokset 15.2.2020

 

Sekasarjan voittajakolmikko!

Sekasarjan voittajakolmikko!

D sarja
1) Onni ja Saku
2) Leo ja Otso
3) Aada ja Nella
4) Eelis ja Ossi
5) Laura ja Sini
6) Roosa ja Salla

C sarja
1) Lisa ja Katja
2) Aada ja Iisa
3) Onni ja Saku
4) Nico ja Samu
5) Nella ja Sara
6) Eelis ja Joosa
7) Laura ja Milla
8) Elsi ja Noora

B sarja
1) Maisa ja Elina
2) Lisa ja Katja
3) Vilma ja Lotta
4) Sara ja Veera

Perhesarja
1) Onni ja Matti
2) Leo ja Jarno
3) Saku ja Mika
4) Aada ja Mikko
5) Otso ja Seija
6)  Sini ja Sara
7) Roosa ja Laura
8) Salla ja Kati

Sekasarja
1) Maisa ja Mikko
2) Elina ja Mika L
3) Seija ja Jarno
4) Katja ja Saku
5) Riia ja Mika K
6) Lisa ja Samu
7) Sara ja Nico
8) Aada ja Onni

Naiset
1) Maisa ja Elina
2) Kirsi ja Kaisu
3) Vilma ja Lotta
4) Lisa ja Katja
5) Sara ja Veera


Lentiskerho jatkuu 13.1.2020

Lentiskerho noin 7-14 v tytöille ja pojille alkaa 2.9.2019 klo 17.00-18.00 Neuvottoman liikuntahallilla.

Nuorempien kanssa kerhossa liikutaan ja leikitään, samalla myös lentiksen alkeisiin tutustuen.

Vähän vanhempien nuorten kanssa olisi tarkoitus käydä lentopallon alkeet lävitse ja siirtyä sitten mahdollisimman nopeasti oikeaan harjoitteluryhmään.

Erityisesti 10-14 vuotiaita tyttöjä ja poikia kaivataan, sillä heille olisi kysyntää myös olemassa olevissa tyttöjen tai poikien D- ja C-ikäisten kilpailuryhmissä.

Ikäraja kerhoon ei ole täysin sitova, ja varsinkin vähän vanhemmilla junioreilla on mahdollisuus siirtyä suoraan oman ikäkausiryhmäänsä, kysy lisätietoja!

Mukaan voi tulla rohkeasti kokeilemaan uutta lajia paikan päälle, ennakkoilmoittautumista ei tarvita!

Lisätietoja numerosta arsi(at)haminanarsi.fi tai 044-7200251.

Tervetuloa mukaan vanhat kuin myös uudet kerholaiset!


B-pojille AM-pronssia

Arsin B-pojat ovat voittaneet eteläsuomen aluemestaruus pronssia kaudella 2019-2020.

Aluemestaruusturnaus pelattiin sijoista 1-7 Karkkilassa 14.12.2019

Joukkueessa pelasivat: Harju Antti, Kuusela Tomi, Kärkkäinen Alex, Lehtoranta Kasperi, Ohvo Eemeli, Penttilä Arsi, Pukarinen Tino, Suutari Taavi, Tirkkonen Heikki ja Wilen Atte.

Joukkuetta ovat valmentaneet Tero Harju ja Siro Hoviala.

Parhina pelaajina mitalijoukkueista palkittiin

Kultaa        VanLe 1        Nuutti Moilanen
Hopeaa      ViLePa          Teemu Talvitie
Pronssia     Arsi               Alex Kärkkäinen

Turnauksesta lisää joukkueeen omilla sivuilla!


Power Cup 2019 Rovaniemi

image001

Power Cup 2019 pelattiin 6-9 kesäkuuta Rovaniemellä. Sää suosi turnausta ja helteinen ilma kesti palkintojenjakoon saakka. Ukkoskuurot kastelemat Arsin B-pojat pääsivät noutamaan Power Cupista seurahistoriamme toisia mitaleita, tällä kertaa hopeisia. Mitaleita jakamassa joulupukin lisäksi olivat Kai Kunnas ja Lelu Ojansivu. Valmentaja Tero Harju ja huoltaja Ari Tirkkonen saivat myös omat palkintonsa. BP-tsemppisarjan ykkönen oli paikallinen Napapiirin Palloketut ja Arsin jälkeen kolmantena Liperi Volley.

Arsi oli mukana perinteisessä turnauksessa kolmen joukkueen vahvuudella. C tytöt pelasivat tsemppisarjassa sijalle 55 (sarjassa 73 joukkuetta),
ja B tytöt tsemppisarjassa sijalle 15 (33). Ensi vuonna Powercup järjestetään Salossa.

img-20190611-wa0000

B-poikien joukkueessa pelasivat: Harju Antti, Kalo Antti, Kuusela Tomi, Kärkkäinen Alex, Suutari Taavi, Tirkkonen Heikki ja Wilen Atte.
Joukkuetta valmensi Tero Harju.


Palkitut pelaajat 2018-2019

Palkitut pelaajat kaudella 2018-2019

Palkitut pelaajat kaudella 2018-2019

D-tytöt, Aluemestaruussarja (14/23): 1. Iiris Parrio, 2. Aada Jarvanne
Tiikeripalkinto: Iisa Halttunen

D-pojat, Aluemestaruussarja (8/12): 1. Samu Lassila, 2. Onni Palonen
Tiikeripalkinto: Saku Lassila

C1B-tytöt SM-Sarja/2.sarja (23/117) (51/85) ja C-tytöt aluemestaruussarja (5/21) ja B-tytöt (6/14):
1. Emmi Paavilainen, 2. Maisa Jarvanne
Tiikeripalkinto: Vilma Päärni

C2-tytöt SM-Sarja/2.sarja (76/117) ja C-tytöt aluemestaruussarja (11/21):
Tiikeripalkinto (Kehittynein): Veera Pakarinen
Tiikeripalkinto (Tsemppari): Kerttu Pitkänen
Tiikeripalkinto (Joukkueen tulokas): Titta Rahkonen

C-pojat SM-Sarja/1.sarja (27/40) ja C-Pojat aluemestaruus (6/8):
1. Otso Suuronen, 2. Eemeli Ohvo
Tiikeripalkinto: Kasperi Lehtoranta

B-pojat SM-Sarja/1.sarja (24/32) ja B-Pojat aluemestaruus (3/4):
1. Atte Wilen, 2. Tomi Kuusela
Tiikeripalkinto: Heikki Tirkkonen

Miehet/2-sarja: 1. Joona Liikkanen, 2. Santtu Sivula
Tiikeripalkinto (Joukkueen äänestämä): Taavi Suutari

Kauden tulokas tyttöpelaaja: Maria Asikainen

Kauden tulokas poikapelaaja: Ossian Ojala


Arsin B-pojille aluemestaruus pronssia

Arsin B-pojat ovat voittaneet eteläsuomen aluemestaruus pronssia kaudella 2018-2019.

Aluemestaruusturnaus pelattiin sijoista 1-4 Helsingin Puistolassa 10.3.2019.

Joukkueessa pelasivat: Harju Antti, Kuusela Tomi, Lehtoranta Kasperi, Ohvo Eemeli,
Pukarinen Tino, Suutari Taavi, Tirkkonen Heikki ja Wilen Atte.

Joukkuetta valmensi Tero Harju

Parhaina pelaajina mitalijoukkueista palkittiin:

Kultaa PuMa Volley Petri Hannola
Hopeaa Vantaan Lentis S Markus Åström
Pronssia Haminan Arsi Taavi Suutari